alternative information

ARTS & CRAFT FROM TURKEY

01 Nisan 2013 Bora Knives

Sayın Müşterimiz,

Av-Kamp'ın hedefi, tüketicilerin bilinç düzeyini hedeflenen belirli bir düzeye ulaştırmaktır. Bu nedenle, sizi Bora Bıçaklarının üretimindeki bazı son derece önemli kavramlar konusunda bilinçlendirmenin görevimiz olduğunu düşünüyoruz. Bu kavramların önemini ve içeriğini bilmek hem tüketiciye kendi çıkarlarını koruma imkanı verir hem de üreticiyi daha yüksek standartlara ulaştırır. Bizce, bu çağdaş toplumların izlemesi gereken yegane doğru yoldur.

A.I.S.I. 440-C Nedir?
Karbon atomları ve diğer önemli elementlerden oluşan 440-C, yüksek teknolojinin mucizevi bir çeliğidir. Özellikle av bıçaklarının üretiminde mükemmel sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

alternative information

Çeliğin kalitesi, mekanik özelliklerinin kıyaslanmasıyla anlaşılabilir. Bu özellikler, çekme direnci (19685 kg/cm2), esneme direnci (18965 kg/cm2), kayma direnci (5 cm.'de %3), sıkışma, darbe direnci (2.8 cm2gm) ve sertlik (Rockwell birimiyle). Molibdenium ve Vanadiumun varlığı ve miktarı, malzemenin birinci sınıf olmasını sağlar. Molibdenium, yüzden çeliğin ortasına kadar homojen bir sertlik sağlar. Bunun yanısıra, çeliğin korozyona, daha yüksek çekme ve sıkıştırma gerilimlerine, daha yüksek sıcaklıklara dayanıklı olmasını sağlar ve çeliği sertleştirir. Öte yandan, Vanadium karbid oluşumunu hızlandırdığı için çekme direncini arttırır.

alternative information

Bıçak Üretim Atölyesi

05 Nisan 2013 Bora Knives

En son teknolojik gelişmeleri kalifiye ekibimizle uygulamaya çalışırken aynı zamanda da evrensel temel değerler olarak kabul edilen değerlere derinden bağlıyız. Bir ülke için, tüm dünyada kullanılan ürünlerin olması çağdaşlığın temel bir gereğidir. Bu, o ülkenin üreticilerinin ekstra özen göstermesini ve özel bir fedakarlığını gerektirir. Örneğin, tüm seçkin bıçak üreticileri tarafından üretilen tam kabza, bizim için de vazgeçilmez bir seçimdir. Üstüne üstlük, 440-C (A.I.S.I) bıçak üreticilerine göre en iyi seçenektir. Son teknolojiyi izlerken amacımız, Türk insanlarının tarihinin derinliklerinden genlerinde ve sanatlarında yer etmiş olarak gelen yetenekleri sergilemektir.

Sap Malzemeleri

Saplarda kullanılan materyallerin özellikleri, kullanım amaçlarına göre farklılıklar gösterir. Dış faktörlere karşı dayanıklılık ve hijyenik şartlara uygun olmak temel gereklilikler olmakla beraber, materyalin estetik özellikleri de korunmalıdır. Bu özelliklerin hepsine sahip olan materyaller, özel ve çok pahalı olan egzotik ağaçlardır. Buna ek olarak, ABS (Acrilonitryl-Butadien-Stiren) ya da fenolik de kullanılabilir. Öte yandan, doğada çok zor bulunan erkek geyik boynuzu (?!) da çok tatmin edici bir tercihtir.

İşleme Bölümü

Bıçaklara, tabancalara ve silahlara atölyemizce işlenmiş harika mesajlar bulabilirsiniz. Tıpkı geçmişte olduğu gibi, bu mesajlar çeliğe, zamanla aşınmayacak şekilde işlenmektedir. Binlerce yıllık efsanelerden kökünü alan işleme, halen bu işin büyük ustaları tarafından size daha büyük keyif verebilmek için geliştirilmektedir. Türkiye'de de sanatının kalitesiyle kendini ispatlamış olan atölyemiz, özel, dayanıklı, sanatsal ürünleriyle dünya çapında da sektörün seçkin markaları arasında yer alacaktır.